TAUPYKIME VANDENĮ !

2023 09 27


Patarimai kaip galima taupyti vandenį

Kasmet vandens suvartojimas pasaulyje padidėja 7 procentais. Šalyse, kur nėra vandens stygiaus, vienas žmogus per parą suvartoja apie 150-400 litrų vandens. Sveikatai palaikyti užtenka iki 3 litrų vandens per parą, o visas kitas vanduo sunaudojamas prausimuisi, skalbimui, indų plovimui, augalų ir medelių laistymui ir pan. Jeigu norite rimtai taupyti vandenį, pradėkite skaičiuoti, kiek kiekvieną dieną jo sunaudojate. Tai galite padaryti, stebėdami skaitliukų duomenis. Arba gavę sąskaitą, paskaičiuokite savo sunaudojamą vandenį, padalindami kubinius metrus iš dienų ir žmonių skaičiaus, gyvenančių jūsų name. Norėdami sutaupyti, sutvarkykite visus namuose varvančius čiaupus ir pakeiskite seną namų santechniką. Apskaičiuota, kad lašantis čiaupas gali išeikvoti iki 15 litrų geriamojo vandens per dieną. Tai yra 5 500 litrų per metus. O skalbimo mašinos nustatymus galima pakeisti į ekonominį režimą, nes šis nustatymas keturių asmenų šeimai gali sutaupyti apie 530 litrų vandens. Rinkitės taupančius vandenį dušus, klozetus, skalbimo mašinas ir indaploves: padarysite paslaugą ne tik gamtai, bet ir kišenei.

Kaip taupyti vandenį virtuvėje ir skalbiant?

Neplaukite indų po tekančiu vandeniu – verčiau pašildykite vandens dideliame puode ir jame išplaukite indus. Taip pat galite užkišti kriauklės kanalizaciją kamščiu ir įpilti vandens į kriauklę. Nuplovę daržoves ar vaisius šį vandenį galėsite panaudoti kambarinių gėlių laistymui.

Jei namuose naudojate skalbimo mašiną ar indaplovę, niekuomet neįjunkite jų tol, kol jos nebus pilnos. Taip plausite efektyviau ir sutaupysite daugiau vandens. Šiuolaikinės indaplovės vienam skalbimui vidutiniškai sunaudoja apie 11 litrų vandens (nors yra ir tokių, kurioms pakanka vos 7 litrų). Tuo tarpu plaudami rankomis vos per minutę išleidžiame 4-8 litrus. Tad net jeigu ir vandenį leistume nedidele srovele, indus reikėtų suplauti vos per 3 minutes, kad efektyvumu prilygtumėme indaplovei.

Daugelis žmonių mėgsta gerti vandenį tiesiai iš čiaupo, tačiau įsipylus gaivaus vandens, mes galime nepastebėti, kiek lašų nukrito mums užsukus čiaupą. Taigi, geriau įsipilkite vandens į didelį ąsotį ir užsinorėję gerti, įsipilkite iš jo. Beje, vandens ąsotyje nereikia palikti stovėti kelias paras.

 

Kaip taupyti vandenį prausiantis ir tualete?

 Žmogus per 5 minutes duše išleidžia tiek vandens, kiek neturtingų šalių gyventojai sunaudoja per savaitę. Todėl efektyviausia taupyti vandenį duše. Galima įsirengti ekonomišką vandens purškimo (mažo srauto) dušo galvutę arba vandens srovės reguliatorių  – tai leis sutaupyti nuo 30 iki 50 proc. vandens. Gulėjimas vonioje – tai apie 100 litrų vandens, duše sunaudojama bent trečdaliu mažiau.

Vidutinė žmogaus dantų valymo trukmė – 3 minutės. Ar žinote, kiek vandens išteka iš čiaupo per tą laiką? Aštuoniolika litrų. Jeigu valantis dantis užsuksite čiaupą, per metus sutaupysite apie 600 litrų vandens. Dantims išsivalyti užtenka stiklinės vandens. Nors gali skambėti keistai, tačiau valytis dantis ir laikyti kriauklės čiaupą atsuktą yra labai nenaudinga piniginei. Jis bėga veltui. Geriau sudrėkinkite šepetuką ir įsipilkite į stiklinę vandens burnai praskalauti, taip sutaupysite nemažai pinigų.

Tualete tik pusiau nuleidžiant vandenį galima sutaupyti apie 2 m³ vandens per metus. Todėl siūlome įsirengti tualeto bakelius su kelių režimų vandens nuleidimu.

Kaip taupyti laistant?

Vidutiniškai ant mažo namo stogo per metus nukrenta tiek vandens, kiek užtektų visų metų reikmėms. Jį galima panaudoti savo reikmėms. Pats paprasčiausiais metodas yra lietvamzdžiai ir jų galuose pastatytos statinės, kurios ir surenka vandenį.

Vandens talpyklos – puikus būdas sutaupyti, panaudojant lietaus vandenį sodo, daržo ar lauko darbams. Įsirenkite jas ir naudokite šį nemokamą resursą laistydami gėles, plaudami automobilius ar langus. Tai padės išsaugoti apie 5 m³ vandens per metus.

Jei gyvenate nuosavame name, dažnai susiduriate su žolės pjovimu. Tačiau pjaudami žolę kiek mažiau, galėsite ją rečiau lieti. Tai padaryti galima paprastai: pakelkite žoliapjovės ašmenis kiek aukščiau, taip žolė geriau sugers lietų.

Sode ar prižiūrint žemės lopinėlį prie namo, galima taupiai naudoti vandenį. Liekite tik tuos lopinėlius ar augalus, kuriems reikia dažno laistymo. Naudokite purškiamus laistytuvų antgalius.

Veją ir gėles geriau laistykite, kai jau sutemsta. Tamsiuoju paros metu vanduo turi daugiau laiko susigerti, o per dienos karščius nemažai jo tiesiog išgaruoja.

Liekite retai, bet daug. Taip augalai leis šaknis giliau, todėl vėliau juos reikės mažiau laistyti.